fbpx

Konflikt! Przekleństwo, czy błogosławieństwo?

Złość, frustracja, niemoc, bezradność, ale też ekscytacja, podniesiona adrenalina, szybciej pulsująca krew w żyłach. Konflikt budzi skrajne emocje i najczęściej nie kojarzy nam się pozytywnie.

Przede wszystkim INTENCJA

Zawsze zakładam, że po drugiej stronie jest dobra intencja. Osoba, z którą się komunikujemy nie ma świadomego zamiaru nas skrzywdzić. Nawet, jeśli to, co nam przekazuje jest dla nas trudne i budzi skrajne emocje. Warto więc rozważyć kolejno trzy kwestie:
  1. Czy to, co słyszę jest prawdziwe? Czy też jest to mój filtr, który nakładam na tą sytuację przez pryzmat moich wewnętrznych ran, moich przekonań i moich oczekiwań?
  2. Czy to co słyszę aby nie jest re-akcją? Czy nie jest aktem obrony osoby, która czuje się przeze mnie atakowana lub przypierana do muru?
  3. Z jaką intencją ja weszłam do tej komunikacji? Czy na pewno zależy mi na uzdrowieniu sytuacji, czy też może na osiągnięciu własnych, egotycznych celów?

Kiedy emocje idą w górę, inteligencja idzie w dół

Powiem więcej, jeśli emocje biorą górę przestajemy na siebie patrzeć przez pryzmat serca, a zaczynamy używać logiki, do której i tak, ze względu na obrzęk części limbicznej mózgu w wyniku działania kortyzolu, nie mamy dostępu.
Dlatego jeśli jesteśmy w trudnym stanie emocjonalnym, jakakolwiek komunikacja nie ma najmniejszego sensu, bo zwyczajnie prowadzi donikąd. Za nasz stan emocji jesteśmy odpowiedzialne wyłącznie MY i naszym obowiązkiem jest zadbać, aby emocje wyciszyć i poznać ich przyczynę. A następnie zmienić tor naszych myśli, tak aby mieć w sercu spokój. 

Wierzę, że… Czy TY wierzysz w to samo?

To jest pierwszy komunikat, który powinien trafić do rozmówcy. “Wierzę, że ta rozmowa pozwoli nam dojść do porozumienia i sprawi, że będziemy mniej się sprzeczać o bzdury w przyszłości.” Kiedy osoba, z którą rozmawiamy słyszy taki komunikat automatycznie sprawdza w swoim systemie wartości, czy wierzy w to samo, co Ty.
Jeśli tak jest, będzie robić wszystko, żebyście wspólnie doszli do takiego porozumienia. Jeśli ma inny system wartości i wierzy w coś innego, nigdy do tego porozumienia nie dojdziecie. Konflikt wartości, to jedyny konflikt, który jest nie do rozwiązania. I jeśli stanął ktoś na Twojej drodze, z kim w taki konflikt weszłaś potraktuj to jak prezent, bo dzieje się to po coś.

Doceniać zamiast Oceniać!

Jest 7 miliardów ludzi na tej Ziemi i każdy z nas żyje we własnym iluzorycznym świecie przekonań, nawyków, wartości. Przyjęcie takiej perspektywy sprawia, że musisz pogodzić się z faktem, że ktoś, na tą samą sytuację może patrzeć zupełnie inaczej, niż Ty. Możecie wierzyć w to samo, ale sposób wyrażania tego, może być kompletnie odmienny.
Doceń jego/jej punkt widzenia. Oddaj należyty szacunek tej osobie i jej sposobowi myślenia, bo za nim stoją jakieś konkretne historie, zdarzenia, ludzie, niezabliźnione rany. Kiedy powiesz “Dziękuję, że się tym ze mną dzielisz”, “Doceniam Twoją szczerość” to automatycznie po drugiej stronie masz sprzymierzeńca, a nie przeciwnika.

Podsumowując:

  1. Ustal ze sobą z jaką intencją wchodzisz w komunikację i załóż, że po drugiej stronie również jest czysta, dobra intencja. Pracuj ze zdaniem: “Moją intencją jest, aby ta rozmowa…(dodaj płynącą z serca, czystą intencję)
  2. Upewnij się, że pozbyłaś się trudnych emocji i jesteś świadoma skąd te emocje się biorą z jakich Twoich myśli, przekonań i oczekiwań. Pracuj metodą The Work Byron Katie, którą zaproponowałam tutaj
  3. Zakomunikuj w co wierzysz i sprawdź, czy Twój rozmówca wierzy w to samo. Pamiętaj, że konflikt wartości jest konfliktem nie do rozwiązania. Pracuj ze afirmacją “Zgadzam się na Ciebie, i wszystko, co Cię prowadzi”
  4. Doceń swojego rozmówcę i przyjmij jego punkt widzenia. Przyjęcie nie oznacza, że musisz się z nim zgadzać. Przyjęcie oznacza uszanowanie jego perspektywy. Pracuj ze zdaniami: “Dziękuję, że się tym ze mną dzielisz”, “Przyjmuję to, co do mnie mówisz”
Teraz jest dopiero czas na właściwą treść. Komunikowanie Twoich potrzeb, Twoich emocji, stawianie granic, ustalanie zasad. Ale to już materiał na odrębny artykuł. Jeśli jesteś tego ciekawa i chcesz poznać kolejne narzędzia, zostaw proszę komentarz.

Izabela Bochen

Business Trainer | Public Speaker | Spiritual Life Coach

Od 2016 roku przeprowadzam menedżerów przez głębokie procesy zmian, podnosząc ich świadomość i efektywność  osobistą i zawodową.  W ciągu ostatnich czterech lat kilkadziesiąt organizacji przeszło ze mną przez wielomiesięczne procesy wychodzenia z sytuacji kryzysowych. 

Nie mogłabym jednak służyć Tobie, gdyby nie mój osobisty kryzys, który dotknął niemal każdej dziedziny mojego życia. Śmiało mogę powiedzieć, że straciłam wszystko, żeby odzyskać siebie. 

Na tej trudnej i pięknej zarazem  drodze spotkałam wspaniałych nauczycieli i duchowych przewodników, dzięki którym dziś nie tylko doświadczam cudów i obfitości wszechświata, ale też jestem tutaj z Tobą, by móc pokazać Ci Twoją drogę do siebie.  Wierzę, że zechcesz ją odkryć i nią pójść. 

Z Miłością, Iza 

 

MOC na Ty

Kursy indywidualne
Miejsce: on-line
Data: wkrótce dostępne
Czas trwania: bez limitu
Grupa: 1 osoba
Cena: od 35 PLN

Odzyskaj MOC spokoju

Sesja indywidualna
Miejsce: on-line
Data: do potwierdzenia
Czas trwania: 1,5 godziny
Grupa: 1 osoba
Cena: 125 PLN

Odkryj swoją MOC

Warsztat grupowy
Miejsce: on-line
Data: 15 – 29 sierpnia
Czas trwania: 12 godzin 
Grupa: bez ograniczeń
Cena: 250 PLN

Kobieta pełna MOCy

Warsztat grupowy

Miejsce: Warszawa
Data: 12 – 13 września
Czas trwania: 16 godzin
Grupa: do 15 osób
Cena: 350 PLN

IB Consulting Group Ltd

41 Dale Valley Road

BH153HY Poole

United Kingdom

info@mocnaty.com

 

Polityka prywatności